E-Ticaret Çözümleri

E-ticaret her tür ürün ve hizmetin bilgi işlem ağlarıyla elektronik iletişim kanalları ve smart card, EFT, POS terminalleri ve faks gibi bilgi işlem araçları kullanarak alım satım işlemlerinin, alıcı ve satıcının aynı fiziki ortamda olmasına gerek olmadan yapılan ticarete elektronik ticaret, kısa adıyla e-ticaret denir. Günümüzde e-ticaret en yaygın olarak web ortamında yapılmaktadır. Elektronik ortamda yürüyen bu yeni ekonomiye dijital ekonomi ya da elektronik ekonomi (e-ekonomi) olarak tanımlanmaktadır. 

Neden E-ticaret?

Hayatın her alanında etkisini gösteren Gelişim Kavramı, ticaret hayatında da internet'in yaygınlaşmasıyla ticaret kavramının sınırlarını fazlasıyla genişletti. E-ticareti geleneksel ticaret yöntemlerine ilava olarak kullanan köklü kuruluşlar olduğu gibi 100% e-ticaret kavramıyla iş yapan amazon.com, ebay.com gibi firmalar yeni nesil ticaret kavramını geliştirerek elektronik ticaretin yaygınlaşmasında öncü rolü üstlendiler.

Geleneksel yöntemlerle ticaret yapan köklü firmalara karşın daha düşük bütçe imkanlarla mücadele eden küçük ve orta ölçekli firmalar için e-ticaret kavramı hayal sınırlarını zorlamalarına imkan tanıdı. Yeni ekonominin oyuncuları daha atak, daha etkin satış ve pazarlama stratejileri geliştirerek mesafe ve mekan sınırlarını aşarak müşteri odaklı ürün ve hizmet kalitelerini sürekli geliştirdiler.

Günümüzde artık firmalar websitelerini sadece kurumsal firma tanıtımları için kullanmıyorlar artık ürün ve hizmetlerini doğrudan tüketicilere satabilmekteler. Ürün ve hizmetlerini zaman ve yer kısıtlaması olmadan sınırsız tanıtım, 7/24 satış imkanını e-ticaret sistemleriyle sağlayabiliyorlar. Artık ürün ve servis giderlerinizi daha düşük düzeyde kontrol edebildiğiniz, düşük pazarlama ve reklam giderlerinizle tüketicilere daha etkin erişebiliceğiniz internet ortamında da bir şubeniz oluyor. 

E-ticaret Verileri?

Personel sayısı 10 ve üzeri olan KOBİ'ler arasında bilgisayar kullanım oranının yüzde 91 düzeyinde. Şirketlerin websitesine sahip olma oranı ise yüzde 59 civarında. Tüm dünyada farklı tedarikçilere ve tüketicilere ulaşmanın en kolay ve etkin yolu artık internet. Internet kullanımına paralel olarak Türkiye'de e-ticaret hacminin de her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. İstatistikler 2007 yılında 5.4 milyar TL olan e-ticaret'in bir yılda yaklaşık yüzde 50 artışla 8 milyar TL'ye ulaşmış durumda.
Internetten alışveriş yapanların YAŞ dağılımı

    %51 23-30 Yaş
    %34 31-40 Yaş
    %13 41-55 Yaş
    %2 56+ Yaş

Internetten alışveriş yapanların CİNSİYET dağılımı;

    %63 Erkek
    %37 Kadın

Internetten alışveriş yapma NEDENLERİ

    %25 Düşük fiyat
    %21 Zaman tasarrufu
    %20 Ürün çeşitliliği
    %17 Detaylı ürün inceleme
    %17 Diğer

Internetten alışverişte ÖDEME TERCİHLERİ

    %83 Kredi kartı
    %16 Havale
    %1 Mobil ödeme

Internetten yapılan alışverişlerin TUTARI

    %32 100-250 TL
    %27 50-100 TL
    %16 250-500 TL
    %12 25-50 TL
    %8 500+ TL
    %5 < 25 TL

Internetten alışveriş yapanların ALIŞVERİŞ ÖNCESİ ARAŞTIRMA ŞEKLİ

    %58 Internette araştırma
    %17 Arkadaşına sorma
    %17 Mağazada inceleme
    %8 Dergi, gazete vb.