IT & Network Sistemleri

İş süreçlerimizi bilgisayar ortamına geçirmek, verimliliğimizi artırmakta ve iş akışımızı kolaylaştırmakta. Kurumsal Kaynak planlaması (ERP) ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) paketleri, muhasebe programları, e-mail, dosya (File server), web sunucuları, e-iş (B2B,B2C) uygulamaları gibi pek çok farklı servis bir arada çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz ile ilişkilerimizi yönetmekte. Tüm bu servisler topluluğu; ses ve video paketleri ile birlikte yerel alan ağımız, geniş alan ağımız ve Internet üzerinde çalışıyorlar. Hangi servisin kime verileceğine, farklı servisler, uygulamalar ve çalışanlarınız arasındaki öncelik sıralamasına, aynı işi yapan birden fazla sunucu arasındaki yük paylaşımına kim ve nasıl karar veriyor? Yeni nesil switchlerle kontrol artık sizin elinizde.

Pek çok işletmede hala muhasebe departmanını, Internet üzerinden yabancıların veya Intranet üzerinden kendi çalışanlarının izinsiz erişimlerine karşı korumak için ayrı bir yapısal kablolama kullanılmakta. Halbuki 2. katmanda yönetilebilir bir switch ile port bazlı sanal yerel alan ağı (VLAN) tanımları ile bu korumayı sağlayabilir. 2. katmanda bir switch ile tanımlanan VLAN' lar arasında haberleşme tamamen engellenirken 3. katmanda routing switchler ile VLAN'lar arasu haberleşme yapılabilir ve haberleşme kuralları ve listeleri tanımlanabilir. Muhasebe departmanının tüm departmanları görmesi ancak diğer departmanların muhasebe departmanını görememesi sağlanabilir. Internet, e-mail, e-iş, web sayfaları, ürün, hizmet, müşteri, iş ortağı araştırmaları için sınırsız bir dünya sunarken aynı zamanda verimliliğinizi tehdit edecek kadar tehlikeli bir dünyadırda. Farklı ilgi alanlarına göre sayısız seçenek iş saatlari dahil çalışanlarınızın uzanabileceği yakınlıktadır. Ancak 4. katmandaki bir switch ile tanımlayacağınız kurallar (Policy) sizin tercihlerinize göre, örneğin chat programlarını, düzenleyebilirsiniz. 5. katmandaki bir switch ise size daha fazla kural tanımlayabilme imkanı verecektir. Günümüzde Firewall yetenekleri ile birlikte sunucular arasında yük paylaşımı yapabileceğiniz 7. katmanda switchlerde vardır. Yönetilemeyen switch ve hub teknolojisinde "first in first out" prensibi vardır. Ancak günümüzün yönetilebilen akıllı switchlerinde ise hangi uygulamanın ve kullanıcının öncelikli olacağına karar verebilirsiniz. Özellikle ses paketleri gecikmeye karşı hassastır. Data hatları, yerel alan ağları veya internet üzerinden yapılan telefon görüşmelerinde ses paketlerinin switchler tarafından tanınması ve diğer bilgiler arasında öncelik kazanması elde edeceğiniz ses kalitesinde en önemli unsurdur. Çoğu zaman ERP / CRM paketleri diğer uygulamalara göre daha önemlidir. Zira bu tür paketler işletmenin iş süreçlerinin gerçekleştiği ortamlardır ve karlılık , verimlilik, iş akışının kolaylaştırılması için yapılan yatırımlardır. Kesilemeyen bir irsaliye bütün sevkiyatınızın aksamasına neden olabilir.

Geçmişte sadece terminaller arasındaki haberleşmeyi sağlayan switchler bugün hangi terminalin veya kullanıcının ne yapabileceğine ve servisler veya kullanıcılar arasındaki öncelik sıralamasına karar verir duruma gelmişlerdir.

Network Çözümleri, sistem entegrasyonunun bir bütün olduğuna inanmaktadır. Sağlıklı çalışan ve yönetilebilen akıllı bir yerel ağ, performans beklentilerinizin ve yaşadığınız darboğazların kesin bir çözümüdür.