SEO ve Optimizasyon

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO uzmanı ile çalışmaya başlamak önemli bir karardır. Bir SEO uzmanı, sitenizi iyileştirip size zaman kazandırabileceği gibi sitenize ve itibarınıza zarar da verebilir. Elde edebileceğiniz avantajların yanı sıra sorumsuz bir SEO’nun sitenize verebileceği zararı da araştırmayı unutmayın. Pek çok SEO uzmanı ve diğer acente ve danışmanları, web sitesi sahiplerine faydalı hizmetler sunar. Örnek vermek gerekirse:

    Site içeriğinizin veya yapınızın incelenmesi
    Web sitesi geliştirme konusunda teknik öneriler: örneğin, barındırma, yeniden yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
    İçerik geliştirme
    Çevrimiçi işletme geliştirme kampanyalarının yönetimi
    Anahtar kelime araştırma
    SEO eğitimi
    Belirli pazarlarda ve coğrafyalarda uzmanlık.

Google arama sonuçları sayfasının organik arama sonuçları ve genellikle ödemeli reklamlar (“Sponsorlu Bağlantılar” başlığı altında gösterilir) içerdiğini unutmayın. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarımızdaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, ücret karşılığı siteleri arama sonuçlarımıza eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez. Organik arama sonuçlarımızda gösterilmenin maliyeti sıfırdır. Web Yöneticisi Araçları, resmi Web Yöneticisi Merkezi blogu ve tartışma forumumuz gibi ücretsiz kaynaklarda, sitenizi organik arama için nasıl optimize edebileceğiniz konusunda bol miktarda bilgi bulabilirsiniz. Bu ücretsiz kaynakların çoğuna ve ödemeli aramaya ilişkin bilgilere Google Web Yöneticisi Merkezi‘nden erişebilirsiniz.

Seo danışmanı ve siz, daha en başından sitenizin arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. İyi bir SEO uzmanı ile yapacağınız çalışma sonucunda siteniz daha yapım aşamasında iken kazanmaya başlarsınız. Unutmayınız ki bir SEO uzmanı sitenizi Google ve benzeri arama motorlarında üst sıralara çıkaracağı gibi, işinin ehli olmayan bir SEO uzmanı da sitenizi arama sonuçlarından silebilir.